cPanel'de mysql veritabanı nasıl oluşturulur?

cPanel mysql veritabanı nasıl oluşturulur ve kullanıcılar veritabanına nasıl bağlanır bu konu hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

cPanel mysql veritabanı oluşturma işlemi için gerekli bilgiler aşağıda resimli bir şekild anlatılmaktadır. cPanel kontrol panelinde mysql veritabanı nasıl oluşturulur, veritabanı kullanıcısı nasıl oluşturulur ve ikisi birbirine nasıl bağlanır, phpMyAdmin'e nasıl ulaşılır tüm bu soruların hepsine bu anlatımımız ile erişebilirsiniz.

1. Aşama: cPanel kontrol panelimize user olarak yani 2082 portundan giriş yapıyoruz. Databases bölmesinde yer alan Mysql Veritabanları butonuna tıklıyoruz.

2. Aşama: Oluşturmak istediğimiz database ismini yazarak Create Database butonuna tıklıyoruz.

3. Aşama: Şu anda veritabanımızı oluşturduk.

4. Aşama: Şimdi sıra geldi veritabanımıza kullanıcı oluşturmaya. Veritabanı kullanıcı adımızı ve parolamızı belirleyerek Create User butonuna tıklıyoruz.

5. Aşama: Veritabanımız için kullanıcı adı ve parolamızı da belirlemiş olduk.

6. Aşama: Şimdi ise sıra geldi eklemiş olduğumuz veritabanını, veritabanı kullanıcımıza bağlamaya... User kısmında hangi kullanıcı adını eklemeye alacaksak, database kısmına ise hangi kullanıcı ile veritabanını eşleştireceksek o veritabanını seçiyoruz. Daha sonra add diyerek birbirleri ile eşleştirme işlemine başlıyoruz.

7. Aşama: Vereceğimiz veritabanı izinlerini seçiyoruz. Bu yetkilendirmede eğer ki veritabanı kullanıcısı veritabanı ile tüm işlemleri gerçekleştirebilmesini istiyorsanız(sorunsuzca çalışması için önerilir) All Privileges kutucuğunu işaretliyoruz ve Make Changes butonuna basarak değişiklikleri kaydetmesini sağlıyoruz.

8. Aşama: Gerekli olan veritabanı kullanıcı yetkilendirmesi istediğimiz veritabanına yapıldığını görüyoruz.

9. Aşama: Current Database kısmından eklediğimiz veritabanını ve ona ait olan kullanıcı görebiliriz.

 

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için bu web sitesinde çerezleri kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha Fazla Bilgi
Kariyer Fırsatları