Whois Domain Sorgulama

Kayıtlı Domain Adresinin Sahiplik Bilgilerini Sorgula

Whois Nedir?

Whois (Alan Adı Sorgulama), bir alan adının (örn: domainadi.com) ya da IP numarasının ait olduğu kişi ve/veya kuruluşun (firmanın) bilgilerini içerir. Domainin kayıt ve bitiş tarihi, host edildiği firmanın name server bilgileri, hangi firmadan kaydedildiği gibi alan adı ile ilgili bilgiler yer alır. Örneğin domainadi.com domaininin kimin adına kayıtlı, mail adresi, telefon numarası, domaini host eden hosting firmasının name server (ns) bilgilerini gösteren bir sorgulamadır. Bazı alan adlarının Whois bilgileri gizlidir, bu tür alan adlarının kime ait olduğu bilinemez, ancak alan adı kayıt firmasının kime ait olduğu bilgisi bulunmaktadır. Ayrıca domain adı almak istediğinizde, domainin daha önceden alınıp alınmadığını bu şekilde sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

Whois Neden Kullanmalıyım?

Satın almak istediğiniz alan adı daha önceden satın alınmış ise domain sahibiyle iletişime geçerek satın alma teklifi götürebilir ve o domainin kime ait olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Whois sorgulaması sonucunda alan adı sahibine ait bir bilgi çıkmıyorsa, o alan adı Whois korumasına alınmıştır ve bilgileri saklıdır. Siz de alan adınızı Whois korumasına almak isterseniz, bu özelliği Markum'dan ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Satın almak istediğiniz alan adının daha önceden alınıp alınmadığını da Whois sorgulaması sayesinde öğrenebilirsiniz.

Whois Sorgulama Nasıl Yapılır?

Alan adı kayıt bilgilerini öğrenmek istediğiniz alan adını, Whois sorgulama sayfasındaki sorgula alanına yazdıktan sonra "Sorgula" butonuna basmalısınız. Whois sorgusu sonucunda sorguladığınız alan adına ait ilk kayıt tarihini, güncelleme tarihini, bitiş tarihini, domain kayıt firmasını, DNS bilgilerini ve alan adını kaydeden kişiye ait ad, soyad, e - mail, telefon ve adres bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Whois bilgileri gizli ise, domain sahiplik bilgilerini nasıl öğrenebilirim?

Alan adı sorgulamada, sorguladığınız Whois bilgileri gizli ise domainin sahiplik bilgilerini öğrenemezsiniz.
Whois sorgusu sonucunda, sorguladığınız domain adresine ait ilk kayıt tarihini, güncelleme tarihini, domain adresinin ne zaman sona ereceğini, domain sahibine ait ad, soyad, telefon numarası, e - mail, adres bilgilerini ve domain kayıt firmasının ismini öğrenebilirsiniz.
Markum'un Whois gizleme özelliği bulunmaktadır.
Whois gizleme özelliği ücretsizdir.
Toplu olarak Whois sorgulaması yapabilirsiniz.
Satın aldığınız domainin kayıt bilgilerinden Whois bilgilerinizi hızlıca güncelleyebilirsiniz.
Yardıma mı ihtiyacınız var?

7/24 ihtiyacınız olan her an farklı kanallardan desteğimizle yanınızdayız.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için bu web sitesinde çerezleri kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha Fazla Bilgi
Kariyer Fırsatları