TTNET SMTP Port Değişikliği - Markum.com Hosting

TTNET ADSL Kullanıcıları için önemli uyarı:
Türk Telekom, SPAM trafiğini azaltmak amacıyla yeni bir uygulama başlatmaya karar vermiştir. Uygulama kapsamında TTNET, dinamik IP kullanan ADSL kullanıcılarının 25. porttan mail gönderimine izin vermeyecektir. Mail gönderimleri için, 25 numaralı port yerine 587 numaralı port kullanılacaktır. Bu uygulamadan olumsuz etkilenmemek için, kullandığınız mail programında hesap ayarlarınızın Giden Sunucu portunu 587 olarak değiştirmelisiniz!

TTNET SMTP Port Değişikliği ayarları için TIKLAYINIZ

Konu ile ilgili TTNET'in açıklaması aşağıdaki gibidir:
http://www.ttnet.com.tr/web/214-1088-1-1/tr/ttnet/sss_servisler/simdi_eposta_kutunuz_daha_guvenli

Şimdi E-posta Kutunuz Daha Güvenli!

SPAM nedir? 
Internet üzerinde aynı mesajın yüksek sayıdaki kopyasının, bu tip bir mesajı alma talebinde bulunmamış kişilere, zorlayıcı nitelikte gönderilmesi SPAM (istenmeyen e-posta) olarak adlandırılır.


Port 25 nedir?
Port 25 e-posta gönderimi için en yaygın kullanılan porttur.

Tam olarak ne değişiyor? 
TTNET, SPAM yayan programların e-posta göndermek için kullandığı 25.portun e-posta gönderimini engelleyecektir. E-posta sağlayıcı firmaların ve müşterilerinin de bu değişiklikleri yapmaları gereken durumlar olacaktır.

Neden böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyuluyor? 
Bir çok internet virüsü e-posta yoluyla güvenlikleri ihmal edilmiş bilgisayarlardan yayılmaktadır. Bu değişiklik bilgisayarınız üzerinden SPAM e-posta göndermek isteyen casus programların e-posta göndermelerini engelleyecektir.

TTNET neden bu değişikliği yapıyor? 
SPAM e-postalarının sayısı her geçen gün artmakta ve tüm e-posta kullanıcılarını ve servis sağlayıcıları önemli derecede olumsuz etkilemektedir. TTNET, Internet dünyasının lider şirketi olarak SPAM e-postaların önlenmesine karşı aktif bir rol alması gerektiğini düşünmektedir. Böylece, hem ülkemizin prestij ve itibarına katkıda bulunmayı hem de SPAM e-postalardan dolayı yaşanılan müşteri memnuniyetsizliklerini gidermeyi hedeflemektedir. Yapacağımız bu çalışmanın sektördeki tüm internet sağlayıcıları ve e-posta sağlayıcılarını bu problemle başetme konusunda harekete geçireceğini umuyoruz.

Pilot Çalışmadan hangi iller etkilenecek? 
Pilot çalışmadan Aydın, Bayburt, Diyarbakır, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Sivas, Tokat, Trabzon'daki müşterilerimiz etkilenecektir.

Pilot Çalışma için belirlenen iller nasıl seçildi? 
Çalışmanın etkisinin büyüklüğünü yönetebilmek için ilk etapta üç büyük il seçilmedi. Çalışmanın sonuçlarını en iyi bir şekilde gözlemleyip raporlayabileceğimiz, çok parçalı olmayan, analiz etme konusunda bize en kolaylık sağlayacak IP bloklarının ait olduğu iller seçildi.

Ne değişiklik yapılması gerektiğini nasıl öğreneceğiz? 
Pilot Çalışmaya katılan Çizgi Telekom, DorukNet, Mynet ve TTMail ; kullanıcılarını neler yapmaları gerektiği ile ilgili bilgilendirecektir. Diğer e-posta sağlayıcılarından hizmet alıp pilot çalışmadan etkilenen müşterilerimiz TTNET Çağrı Merkezi'ni arayarak 25.portlarını açtırabilirler.

TTNET 25.port bloklamayı hangi zaman aralığında yapacak? 
Hayır, öncelikle bir pilot çalışma yapılacak ve 15 - 30 Nisan 2009 tarihleri arasında yaklaşık 250bin IP aşamalı olarak bloklanacaktır. 

Pilot Çalışmaya katılmayan yer sağlayıcılar ne yapacak? 
Pliot çalışma modeli ve detayları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) nezdinde yapılan bir toplantı ile aktarılmış olup sonrasında da BTK tarafından toplantıya katılan yer sağlayıcı firmalar ile paylaşılmıştır. Bu toplantı ve bilgilendirmelere katılmış olup pilot çalışmaya katılmayan, bu toplantıda herhangi bir sebepten dolayı olamayıp pilot çalışmadan haberi olamayan yer sağlayıcılar, dilediklerinde bu pilot çalışmaya dahil olabilirler. Pilot çalışmaya katılmak isteyen e-posta sağlayıcısı firmalar 587.portu aktif duruma getirip etkilenen kendi e-posta kullanıcılarına 587.portu aktif etmeleri gerektiği konusunda haber vermelidirler.

Yahoo, Gmail, Hotmail accountum üzerinden e-posta gönderiyorum. Bu değişiklik beni etkileyecek mi? 
Hayır etkilemeyecek.

E-posta hizmetini bir e-posta sağlayıcısı firmadan alıyorum. Bu değişiklik beni ektileyecek mi? 
Eğer e-posta sağlayıcı firmanızdan web tabanlı bir e-posta hizmeti alıyorsanız, e-posta hizmetini size sunan firmanın bu değişikliği yapması yeterli olacaktır. Sizin bir değişiklik yapmanıza gerek bulunmamaktadır.Ancak, e-posta alıp göndermeyi Outlook, Outlook Express vb.gibi e-posta programları aracılığı ile yapıyorsanız ve e-posta göndermek için 25.port kullanılıyorsa bu programlarda gerekli değişikliği yapmanız gerekebilir.

Pilot çalışmaya katılmayan bir yer sağlayıcıdan hizmet alıyorum ve port değişikliğinden dolayı e-posta gönderemiyorum. Ne yapmalıyım? 
Bu durumda TTNET Çağrı Merkezi'ni aradığınızda 25.portunuz açılacaktır.

444 0 375'i aradım hangi menüden bağlanarak destek almalıyım? 
4440375 aradığınızda 5 tuşuna basıp ulaşacağınız Müşteri Temsilcisi'nden destek alabilirsiniz.

E-posta adresimde bir değişiklik olacak mı? 
E-posta adreslerinizde herhangi bir değişiklik olmayacak.

Port değişikliğini nereden/nasıl yapabilirim? 
Eğer port değişikliği yapmanız gerekiyorsa e-posta sağlayıcınızdan destek alabilirsiniz. Örnek olması için Outlook, Outlook Express gibi programlarda değişikliğin ekran ekran nasıl yapıldığını görmek için ttnet.com.tr'deki ilgili bilgilendirme sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ben spam e-posta yollamadığım halde niçin port değiştirmem gerekiyor? 
SPAM E-posta çoğunlukla bilgisayarınıza bulaştırılan casus programlar aracılığı ile yapılmaktadır ve çoğunlukla bilgisayarınızdan SPAM yapıldığının farkında olmayabilirsiniz. 

Statik IP için aylık ücret ödüyorum. Ben de port değiştirmeli miyim? 
Pilot çalışma sadece dinamik IP'ler için yapılacağından statik IP'ler Outlook, Outlook Express kullansa da bu çalışmadan etkilenmeyecektir.

Port değişikliği için gerekli ayarları yapana kadar gelen e-postaların etkilenecek mi? 
Hayır, etkilenmeyecek.

Gönderemediğim ve outbox'ımda bekleyen mesajlar ayarları yapınca gidecek mi? Yeniden mi göndermeliyim? 
Gider. Hepimize zaman zaman benzer şeyler olduğu gibi server'a bağlanamayınca outbox da bekler, bağlanınca da gider.

Internetteki zararlı casusu yazılımlar, virüslerden ve SPAM'den korunmak için kullanabileceğim yazılımlar var mı ?
Evet, bu gibi zararlı, casus yazılımlar, virüsler ve SPAM'den korunmak için piyasada ürünler bulunmaktadır. Dilerseniz TTNET GÜVENLİK McAfee Internet Security ürününü de bu amaçla kullanabilirsiniz. Bu ürünle ilgili olarak bilgi almak için burayı tıklayabilir yada bu linke basarak hemen satın alabilirsiniz.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için bu web sitesinde çerezleri kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha Fazla Bilgi
Kariyer Fırsatları