Marka Tescil

Şirket veya ürün kimliğinizi yasal güvencelerle koruyun.

Marka Sınıfları

Toplamlar

  • Harç Bedeli: 0.00 TL
  • Hizmet Bedeli: 0.00 TL
  • Toplam Tutar: 0.00 TL
10 Yıl KorumaMarkanızı koruyun. Markanız tescil edildikten sonra 10 yıl boyunca koruma altına alınmaktadır. 10 yıl boyunca marka tescili yaptırdığınız bir ürünü, firmanızı veya web sitenizi koruyabilirsiniz.
İtibarPrestijinizi yükseltin. Marka tescili firmanızın, ürününüzün veya web sitenizin güvenilir ve kaliteli olduğu hususunda, firmanızı daha iyi anlatmanıza yardımcı olarak prestijinizi yükseltir. Marka tescili ile güvenirliğinizi kanıtlayın.
Anında KorumaBaşvurudan itibaren koruma. Marka tescili başvurusu yaptığınız gün ve saat itibariyle başvurduğunuz marka korumaya alınır. Bu sayede markanız anında koruma altına alınır ve bu koruma başvuru boyunca devam eder.
Tam KorumaMarkanızı koruyun. Tescil edilen marka, kanuni olarak koruma altına alınmış olur. Her çeşit hukuki işlemler dahilinde marka sahibinin markasını, adını, malını ve tüm yatırımlarını koruması sağlanmış olur.
Com.tr Domain1 günde Com.tr Firmaların com.tr uzantılı domainleri satın alabilmesi için firmaların A.Ş. veya LTD. ŞTİ. olması zorunludur. Marka tescil başvuru belgesi ile istediğiniz com.tr uzantılı domaini tescil edebilirsiniz.
Yüksek İtibarPrestijinizi yükseltin. Marka tescili firmanızın, ürününüzün veya web sitenizin güvenilir ve kaliteli olduğu hususunda, firmanızı daha iyi anlatmanıza yardımcı olarak prestijinizi yükseltir.
Sıkça Sorulan Sorular

Marka Nedir?

Marka; bir işletmenin mal ve hizmetlerinin, diğer işletmelerin mal ve hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlayan kişi adları dahil sözcükler, sayılar, harfler, şekiller ve renkler içeren baskı yoluyla çoğaltılabilen işaretlerdir.
Bu konuda yetkili kurum Türk Patent Enstitüsü'dür. Bu işlemler, TPE'ye bağlı imza yetkili vekiller aracılığıyla yapılabilmektedir. Marka sahipleri de başvurularını kendileri gerçekleştirebilirler ancak hukuki bir süreç olması dolayısıyla konuya hâkim kişiler tarafından takibi gerekmektedir.
Daha önce aynı türde başvurusu yapılmış veya tescil edilmiş, mal ve hizmetleri ayırt edilemeyecek kadar benzer olan markalar; mal veya hizmetin niteliği ve kalitesi konusunda yanıltıcı markalar; ticari alanda herkes tarafından kullanılan cins, çeşit, vasıf, amaç, değer ve coğrafi kaynak belirten markalar; belirli meslek grubuna mensup üyeleri ayırt etmeye yarayan işaret ve adları içeren markalar; dinî değerleri ve sembolleri içeren markalar; sahibi tarafından izin verilmeyen tanınmış markalar; yetkili mercilerin izin vermediği armalar, amblemler ve nişanları içeren markalar ile kamu düzenine ve ahlâka aykırı markalar tescil edilemezler.
Marka sayesinde müşteri aldığı mal veya hizmetin kalitesi hakkında fikir sahibi olur. Marka, müşteriye güven verir. Sağladığı haklar dolayısıyla da firmalar arası haksız rekabeti önler. Yoğun emek sarf ederek oluşturdukları isim hakkını korumalarını sağlar. Marka tescili tüm limited ve anonim şirketlerde zorunlu hâle gelmiştir.
Marka müracaatı şahsen ya da marka vekili aracılığıyla yapılabilir.
Marka tescil başvurusundan önce başvurusu yapılacak markanın daha önce tescili ya da başvurusunun olup olmadığının incelenmesi gerekmektedir.
Marka koruması başvurunun yapıldığı gün, saat, dakika itibariyle başlar.
Tescil işlemi 12 ay sürer. İlk 5 ay veri girişi yapılarak TPE uzmanı tarafından mevcut markalarla ya da başvurularla benzerliği araştırılır. Herhangi bir benzerlik yoksa 3 ay süreyle Resmi Marka Bülteni'nde yayınlanır. Herhangi bir itiraz gelmediği takdirde 2 ay içerisinde tescil için gereken eksik evraklar istenir. 2 ay içerisinde belgeler tamamlanılırsa marka tescil belgesi hazırlanıp gönderilir.
Yardıma mı ihtiyacınız var?

7/24 ihtiyacınız olan her an farklı kanallardan desteğimizle yanınızdayız.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için bu web sitesinde çerezleri kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha Fazla Bilgi
Kariyer Fırsatları